Projekty | Mieszkalne

Dom jednorodzinny | 2004

Lokalizacja: Puszczykowo | Architekt: Michał Golusiński

Kluczową wytyczną ze strony Inwestora było zaprojektowanie domu spójnego w swym charakterze ze stylistyką dawnego Puszczykowa. Zadanie było tym trudniejsze, że nowo projektowane budynki – dom i garaż – miały nie kolidować ze starodrzewem oraz domem istniejącym na działce, którego wyburzenie zaplanowano dopiero po zrealizowaniu projektu.
Mając na uwadze te ograniczenia zaprojektowaliśmy dom wolnostojący, odsunięty od linii sąsiedniej zabudowy, tworząc obszerny podjazd. Najtrudniejsza okazała się lokalizacja garażu, który miał znaleźć się na terenie podwórza frontowego, tak by nie przesłaniał elewacji domu i nie kolidował z domem do późniejszego wyburzenia. W efekcie „przyklejony” został do granicy działki sąsiedniej, pomiędzy domem nowoprojektowanym a starodrzewem, dając możliwość manewrowania samochodem na terenie działki. Całość, udekorowana projektowaną zielenią, dała zamierzony efekt.
Architektura domu, zgodnie z życzeniem Inwestora, nawiązuje do przedwojennej zabudowy puszczykowskiej. Jest to budynek parterowy z poddaszem użytkowym. Elewacje wzbogacają motywy drewnianych szachulców z finezyjną obróbką w formie łuków, tworząc bardzo dopracowane detale. Poszczególne elementy szachulców wykonane zostały z ciosanych belek. Elewację ogrodową wzbogacono drewnianym balkonem z masywną balustradą, który stanowi zadaszenie wyjścia na taras z poziomu parteru.
Wnętrze parteru zaplanowano jako funkcjonalnie powiązaną przestrzeń, mieszczącą obszerną kuchnię z indywidualnie zaprojektowanym okapem kuchennym, jadalnię połączoną z salonem oraz gabinet do pracy, łazienkę, spiżarnię, sień oraz małą kotłownię. Poddasze stanowi część sypialną z dwoma pokojami, dużą łazienką, garderobą oraz pralnią. Rozplanowaną funkcję wnętrz, uwzględniającą strony świata, połączono komunikacyjnie drewnianą klatką schodową również wg indywidualnego projektu.