Projekty | Mieszkalne

Dom z prywatną salą studyjną | 2010

Lokalizacja: Smolarki, gm. Skoki | Architekci: Michał Golusiński, Magdalena Raczkowska-Ziajska | Współpraca: arch. Jakub Stroiński, arch. Michał Labrzycki | Powierzchnia: 340 m2

Tematem zlecenia było stworzenie przestrzeni do warsztatowej działalności teatralnej zaprojektowanej łącznie z domem właścicieli. Obiekt jest zlokalizowany w otoczeniu lasów we wsi Smolarki, niedaleko Skoków, w województwie wielkopolskim.
Założenie architektoniczne wykorzystuje zróżnicowane ukształtowanie terenu, by wydzielić na nim różne strefy odpowiadające odmiennej funkcji. Forma budynku jest nowoczesna i minimalistyczna i nawiązuje w proporcjach do brył typowych dla  tego obszaru domów o prostopadłościennej formie i dwuspadowym dachu. Część założenia z przeznaczeniem na studio jest zlokalizowana w wyodrębnionym skrzydle stanowiącym osobną kubaturę. Jest ona częściowo zagłębiona w ziemi, w związku z tym jej stropodach częściowo tworzy wewnętrzny dziedziniec kryty pergolą, która płynnie łączy się z elewacją wyższej partii sali studyjnej.
Budek mieszkalny jest niejako owinięty z trzech stron ścianą, która stanowi izolację mniej nasłonecznionych stron i jednocześnie oddziela życie domu od części, gdzie jest przewidziana funkcja teatralna i rekreacyjna. Elewacja południowa jest wykonana z drewna i różni się od pozostałych, podkreślając otwarcie na południowe zbocze polany i malownicze widoki.