Projekty | Usługowe

Siedziba Zarządu Transportu Miejskiego | 2009

Lokalizacja: Poznań, ul. Matejki 59 | Architekci: Michał Golusiński, Magdalena Raczkowska-Ziajska | Współpraca: arch. Hubert Rybkowski, arch. Przemysław Schwarz | Powierzchnia: 2 874 m2

Budynek przy ul. Matejki 59 to kamienica mieszkalna, wielorodzinna, która posiada połączone, wysunięte w głąb posesji oficyny o symetrycznym układzie. Elewacja frontowa kamienicy współtworzy pierzeję ulicy Matejki. Pośrodku kamienicy, na osi wejścia, sieni i klatki schodowej, usytuowany jest wewnętrzny dziedziniec (studnia). Budynek jest całkowicie podpiwniczony, posiada sześć kondygnacji nadziemnych, w tym poddasze mansardowe i wyższe poddasze nieużytkowe.
W budynku projektuje się adaptację istniejących pomieszczeń mieszkalnych na biura przewidziane dla jednego użytkownika, a mianowicie dla Zarządu Transportu Miejskiego Miasta Poznania. Z tego względu przewiduje się wspólną komunikację wewnętrzną bez podziałów na poszczególne lokale. Projektuje się także jedną windę osobową w lewej części budynku, która przylega do ścian wewnętrznego dziedzińca. W piwnicach projektuje się pomieszczenia techniczne, m.in. kotłownię c.o. oraz pomieszczenia warsztatowe wraz z zapleczem sanitarnym i socjalnym, a także pomieszczenia magazynowe i pomocnicze. Dla petentów przewidziano węzeł sanitarny na parterze. Poza tym na każdej kondygnacji znajdują się sanitariaty dla niepełnosprawnych oraz dla pracowników biura.